Kursy języka angielskiego we Wrocławiu
Angielski 4 razy szybciej.
Szkoła języków obcych Metodą Callana
Kurs angielskiego Metodą Callana – jak to działa?
W ciągu jednej lekcji Metodą Callana student słyszy około 12600 słów, czyli czterokrotnie więcej, niż w czasie lekcji prowadzonej metodą tradycyjną. Jest to wynikiem podwyższonego tempa konwersacji (koło 210 słów na minutę), dzięki któremu uczenie się zachodzi w około czterokrotnie szybszym tempie, niż w metodach tradycyjnych, które w mniejszym stopniu opierają się na konwersacji, i które nie uważają jej za tak kluczową.
Myśl po angielsku
Lektor zwraca się do studentów z większa prędkością, niż podczas zwykłej rozmowy. Zmusza to studentów do całkowitego skupienia na słuchaniu i mówieniu, nie dopuszcza także do tłumaczenia sobie wszystkiego w głowie na język polski – uczeń po prostu nie ma na to czasu. Jest to ważne, ponieważ jeśli chce się opanować język obcy, rozumienie ze słuchu musi odbywać się natychmiastowo, bez konieczności tłumaczenia na język ojczysty. Nadawcy przekazu – czy będzie to spiker w radio, czy aktor w filmie – nie zwolnią przecież mówienia tylko po to, byśmy mogli na spokojnie wszystko zrozumieć i przetłumaczyć. W życiu codziennym takie powtórki również często nie są możliwe, a jeśli odbiorca nie radzi sobie z ich brakiem – zawsze działa to na niekorzyść. Dlatego osoba, która chce biegle porozumiewać się po angielsku musi opanować umiejętność rozumienia ze słuchu przy tempie konwersacji około 180 słów na minutę (lub więcej).
Pokonujemy nieśmiałość
Metoda Callana ułatwia pokonywanie nieśmiałości, charakterystycznej w początkowych fazach nauki języka obcego, a nawet do tego zmusza. Wiele osób uczących się języka czuje strach przed mówieniem – boją się, że coś im nie wyjdzie, że zostaną źle zrozumiani czy ośmieszeni. Taka bariera oczywiście bardzo przeszkadza w czynnym opanowaniu języka, sabotując ćwiczenia nad wymową – błędne koło zamyka się. Metoda Callana to jednak w niemal 100% praca ustna: lektor bombarduje uczniów pytaniami i oczekuje natychmiastowej odpowiedzi. Kursanci są więc do odpowiadania niejako zmuszani, zaczynają mówić, początkowo z pomocą nauczyciela, stopniowo przekonując się, że to nic strasznego i pozbywając się lęku przed wypowiadaniem się. Ważną cecha Metody Callana jest też sprawiedliwy podział czasu między wszystkich uczniów. W innych Metodach często zdarza się, że na lekcji dominują uczniowie najbardziej odważni, aktywni i wygadani, reszta zaś spędza czas milcząc. W Metodzie Callana każdy mówi tyle samo, nawet najbardziej małomówny uczeń.
Koncentracja!
W metodach tradycyjnych uczeń chłonie wiedzę jedynie przez około ¼ czasu z każdej minuty, pozostałe sekundy przeznaczając na nieistotne zajęcia i rozmyślania nie związane z tematem zajęć (patrzenie na zegarek, planowanie aktywności po zajęciach, rozmowa z innymi studentami itd.). Mówimy: szkoda czasu. W Metodzie Callana nie zostawiamy miejsca na nieuwagę: uczeń cały czas musi być skoncentrowany na lektorze, który w każdej chwili może zadać pytanie.
Ucz się jak dziecko
Dzieci, kiedy uczą się swojego pierwszego, ojczystego języka posługują się logiczną kolejnością: ucho, usta, oko, ręka.
Tę logiczną metodę warto naśladować, bowiem jak wiemy, dzieci uczą się pierwszego języka od zera i opanowują go na poziomie mistrzowskim w bardzo krótkim czasie. Właśnie tak postępujemy w Metodzie Callana: naśladujemy naturalną i logiczną kolejność nauki języka. Jako dzieci najpierw słyszymy pojedyncze wyrazy i zwroty, następnie uczymy się je rozpoznawać i powtarzać, a dopiero później uczymy się liter, czytania i samodzielnego pisania. Nasi studenci – na początku słuchając i powtarzając – postępują według podobnej procedury, która w dzieciństwie umożliwiła m nauczenie się języka rodziców. Dopiero kiedy umieją już rozpoznać i wymówić poznane słowa i zwroty, uczą się je czytać i zapisywać. Tradycyjne metody zazwyczaj odwracają tę naturalna kolejność, co często prowadzi do problemów z rozumieniem i prawidłową wymową.
Powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj
W Metodzie Callana funkcjonuje starannie opracowany i rozbudowany system powtórek, dzięki któremu raz zdobyta wiedza nie ulatnia się, lecz zostaje utrwalona.
Właściwa wymowa
W Metodzie Callana kładziemy duży nacisk na poprawną wymowę. Lektor natychmiast poprawia pojawiające się pomyłki, dzięki czemu nie mają szansy się utrwalić, a wymowa uczniów jest od samego początku prawidłowa.